Varjupilt ja esimesed kokkupuuted Cricut vinüüliga

18.03.2021
Varjupilt ja esimesed kokkupuuted Cricut vinüüliga

Olen näinud sotsiaalmeedias levivaid roosidega täidetud shadow box-e, need on ilusad, kuid pole nagu olnud päris minu stiil. Siiski mõtted hakkasid lendlema mõtted milliseid tahaksin ise teha ning nüüd on mõtteid nii palju, kuid pole leidnud mahti, et neid kõiki teoks teha.


Kuid siis jõudis minuni esimene soov loomaomaniku poolt, kes soovis oma truust sõbrast urni kõrvale mõnda mälestust. Teadsin kohe, et selleks sobib hästi varjupilt ja peas hakkasid keerlema mõtted kuidas võiks lõpptulemus välja näha.

Minu jaoks ei olnud keeruline raami sees oleva pildi loomine ja kujundamine, kuna paberiga olen pikalt kokku puutunud ja kihilisus pole ka midagi keerulist. Kõik väljalõiked on tehtud Cricut Maker'i abil, mille saad kampaaniahinnaga soetada 23. märtsini 2021 siit.

Täna sain proovida ka levinud nippi, kuidas lõikemati kleepuvust taastada, muidugi teen enda e-poele sellega kahju, kuna ilmselt seetõttu jääb nii mõnelgi uus matt ostmata, aga varem või hiljem leiate selle nipi ise nagunii, kui juba pole leidnud.
Niisiis võtsin oma rohelise lõikemati ja puhastasin tavaliste niiskete salvrättidega, mis on mõeldud beebidel pepude puhastamiseks. Lasin matil mõned minutid kuivada ja ennäe imet, mati kleepuvus on tunduvalt parem kui enne puhastamist, olen lugenud, et mõni on tänu sellele mitu aastat saanud oma ühte ja sama matti kasutada. Lisaks on mõni tõmmanud matist üle ka tekstiililt udemete eemaldamiseks mõeldud isekleepuva rullikuga, kuid minule tundub, et pole vajadust.

Selle tellimusega sain esimest korda katsetada ka vinüüli, olen lugenud, et esimeste töödega on tegijatel väga palju vinüüli puhtalt oskamatuse pärast raisku läinud. Valmistasin juba end ette, et ilmselt nii läheb ka minul. Kasutasin varjupildile lemmiku nime ja daatumi lisamiseks valget vinüüli, väljalõike ülekandeks Cricuti tugevat ülekandekile, kuna tavalist polnud kahjuks ja peale kandmiseks Cricuti tarvikuid.

Siiani pole ma ise kasutanud matile kandmise abivahendeid mis Cricutil on, vaid silusin survet avaldades käega mitu korda materjali. Täna just arvestades teiste tegijate möödapanekuid otsustasin kasutada Cricuti abivahendeid ja see rullik on tõesti imeline abivahend, ei pea surudes siluma materjali, vaid kerge survega lihtsalt tõmbad rullikuga mõned korrad üle, väga mõnus!

Seadistasin Cricuti kujundusprogrammis materjaliks vinüüli ja lasin Cricut Makeril oma töö teha. Üleliigse vinüüli eemaldamiseks vajasin taaskord Cricuti lisatarvikuid, millede abita oleks suhteliselt keeruline seda teha...

Mul oli muidugi ka kerge hirm, sest vinüüliga oli see minul esimene kokkupuude ja polnud kindel kui hästi Cricut selle lõikega hakkama oli saanud, kas üleliigset materjali eemaldades kuskilt ka rebib väljalõiget jms.
Kui olin nn saba kust eemaldama hakata kätte saanud, siis oli see väga mõnus ja sujuv tegemine. Üleliigne osa tuli kergelt väljalõike küljest lahti, ei rebinud ega midagi.
Põlise kaardimeistrina oli muidugi valus vaadata seda meeletut materjali kulu, mis ümber kujunduse oli ja lihtsalt prügikasti läks. Ma arvan, et nii mõnigi paberikäsitöömeister on vähemalt mingil perioodil hoidnud alles kõik tükid, mis on vähegi kasutatavad, kasvõi lillelehe välja lõikamiseks ja mõistab mind liigagi hästi.

Kui üleliigne eemaldatud paigutasin tekstile ülekandekile, mida oli väga mugav ülekandekilel märgitud ruudustiku abil jälgida, et tekst oleks otse. Lasin rullikuga üle ja igaks juhuks silusin mõned korrad ka Cricuti siluja/kraabitsaga, mis on lisatarvikute komplektis.

Kui disain oli ilusti ülekandekilele kleepunud eemaldasin vinüüli kleepuvalt osa kaitsepaberi. Mina tegin antud juhul sihilikult vinüüli õiget pidi, kuna tahtsin seda panna varjupildi klaasi peale, teisele poole klaasi pannes poleks valge jäänud nii särav ja mõnel juhul on jäänud isegi kergelt hallikas vinüülil oleva liimi tõttu. Aga kui sinul on soovi panna teisele poole klaasi, siis kindlasti jälgi enne lõikamise alustamist, et sinu kujundus lõigatakse välja peegelpildis (mirror).

Edasi puhastasin klaasi selleks ideaalselt sobiva alkoholisisaldusega niiske salvrätiga, see ei jäta mingeid jälgi ning vinüül nakkub tänu sellele kindlasti paremini ja püsivamalt.
Neid salvrätte saad samuti soetada meie e-poest ning leiad need Goodpoint Chemicals tootegrupi alt. Praegu on need soodushinnaga ja leitavad nii 120 kui 450 rätikuga anumas. Mina isiklikult kasutan neid pea kõikjal, köögis toiduga kokkupuutuvatel pindadel (sest need ei jäta jälgi ja toimib juba 30-60 sekundiga) ning paljude muude alkoholi taluvate pindade puhastamiseks.

Kui pind oli ette valmistatud, siis oli ees juba minu jaoks pisut keerulisem protsess - teksti paigutamine klaasile... Ülekandekilel asuvad ruudud aitasid küll teksti paralleelselt raamiga panna, kuid kuna lemmiku nimi ja daatumid olid planeeritud erinevatele kohtadele, siis nende sättimine ülikleepuva kilega enam nii lihtne ei olnudki. Natuke pusimist ja paika need said, taaskord rullisin rullikuga ja silusin kraabitsa/silujaga üle.

Kui hakkasin ülekandekile eemaldama, siis oli pisut probleeme, et vinüül klaasilt kaasa ei tuleks. Tavalise ülekandekilega ilmselt seda probleemi poleks olnud, aga kuna minul momendil seda käepärast ei olnud, siis pidin leppima tugevamaga. Kui ülekandekile sai eemaldatud rullisin teksti veelkord üle ja valmis ta saigi. 

Olen ise tulemusega rohkem kui rahul, mõtteis valmistasingi sellise ning välja kukkus isegi veel parem.